Časté dotazy
Mám uplatnitelný nárok za „placenou přestávku“?
Kdo může nároky uplatnit?
V praxi jde nejčastěji o zdravotní sestry, lékaře, záchranáře, ostatní zaměstnance ve zdravotnictví a sociálních službách, policisty, hasiče, pracovníky na operačních střediscích, armádě či jiných zásahových a výjezdových jednotkách nebo nouzových linkách. Placené přestávky se ale mohou týkat i nejrůznějších povolání v soukromém sektoru, pokud splňují podmínky podle předešlé odpovědi. Nároky může uplatnit současný zaměstnanec, ale též již bývalý zaměstnanec, pokud od ukončení pracovního či služebního poměru neuplynuly více než tři (3) roky.
Mám o projektu říct svým kolegyním a kolegům a registrovat se společně?
Rozhodně ano! V jednotě je totiž síla, vzájemně se můžete se svými kolegy z pracoviště svědecky i morálně podpořit a také pouze v případě hromadné registrace budete mít spolu s ostatními v případě kladného vyhodnocení vaší žádosti možnost využít bez dalšího podmínek projektu Placené přestávky. Nenechte si líbit nezákonný přístup Vašeho zaměstnavatele. Za řádnou práci náleží řádná odměna!
Jak vypadá řádná přestávka v práci?
Jak vypadá přiměřená doba na jídlo, oddech a odpočinek?
Zaměstnavatel mi říká, že nevyužít přestávku bylo moje rozhodnutí. Co s tím?
Kolik mě uplatnění nároků bude stát?
V případě našeho kladného posouzení nároků na základě vaší registrace náklady na právní zastoupení advokátem za vás principiálně převezmeme my. Odměna za právní zastupování nám přísluší pouze tehdy, budeme-li úspěšní a nároky, či jejich část, pro Vás u zaměstnavatele vymůžeme. V takovém případě nám náleží 25% podíl z výsledně vymožené částky. To znamená, že pokud se nám nepodaří nic vymoci, tak žádnou odměnu za právní služby neplatíte. Budeme-li úspěšní, dostanete své peníze (ponížené o naši odměnu).
Co když u zaměstnavatele již nepracuji?
Jsem policista, hasič, zdravotní sestra, lékař, zaměstnanec ve zdravotnictví a sociálních službách, armádě či jiných zásahových a výjezdových jednotkách – znamená to automaticky a bez dalšího, že můžu uplatnit své nároky?
Zvýší se mi výsluhový příspěvek/renta?
Jaká je výše mých nároků?
Hrozí mi ze strany zaměstnavatele nějaké komplikace?
Jak se vyhnout negativním ohlasům na pracovišti?
Jak dlouho bude trvat uplatnění mých nároků?
Doba, za kterou dostanete peníze, se odvíjí od toho, zda zaměstnavatel vyhoví zákonným požadavkům dobrovolně či nikoliv. Pokud ano, vaše nároky budou připsány na váš bankovní účet po definitivním ukončení správního řízení a zaplacení ze strany zaměstnavatele. Pokud nikoliv a bude nutné nároky vymáhat soudně, bude se jednat o delší proces – takovém případě budete ovšem zastoupeni advokátní kanceláří, která se o vaše práva řádně postará. Navíc, jak je uvedeno výše, odměna advokátní kanceláře za právní poradenství advokáta je hrazena jen v případě, že vaše nároky budou úspěšně vymoženy.
Jak dlouho trvá smluvní vztah s advokátní kanceláří?
Pokud nebude ukončena dříve, trvá smlouva s advokátní kanceláří obvykle až do konečného vymožení vašich nároků.
Jak probíhá proces registrace na webových stránkách či chytrém telefonu?
Proces registrace na našich internetových stránkách www.placeneprestavky.cz je uživatelsky nenáročný a probíhá formou emailu.
Budeme o vás potřebovat:
i) Prvně potřebujeme vědět, zda uplatňujete nároky u stávajícího nebo bývalého zaměstnavatele. Tuto informaci, prosíme, uveďte v emailu.
ii) Následně od vás potřebujeme kontaktní údaje, a to e-mailovou adresu a telefonní číslo.
iii) Abychom mohli ověřit, zda můžete mít nároky vůči zaměstnavateli či nikoliv, bude vám zaslán podrobná dotazník , kde budete požádáni o potvrzení dalších informací. Prosíme, uveďte ty, které pravdivě odpovídají průběhu Vašeho pracovního dne, resp. „přestávek v práci“. Je důležité, abyste odpověděli zcela pravdivě a nic nezamlčeli.
iv) Vaše případné nároky si budete moci spočítat orientačněpomocí naší chytré kalkulačky. Prosíme, berte na vědomí, že existence, resp. výše Vašich nároků se může lišit v závislosti na konkrétních okolnostech Vašeho pracovního nebo služebního poměru.
v) V případě kladného vyhodnocení vaší žádosti z naší strany Vám Veškeré dokumenty následně zašleme na váš e-mail. Prosíme, zkontrolujte, zda údaje v nich uvedené skutečně odpovídají, podepište je a zašlete nám je doporučeně zpět na adresu: ŠIROKÝ ZRZAVECKÝ advokátní kancelář, s.r.o., Vodičkova 710/31, Nové Město, 110 00 Praha 1 a na obálku (uprostřed) uveďte poznámku „PLACENÉ PŘESTÁVKY“.
Poté, co od Vás obdržíme řádně podepsané dokumenty zpět bude Váš registrační proces ukončen.
Podaří se advokátní kanceláři moje nároky vymoci?
Výsledek uplatnění vašich nároků závisí v každém konkrétním případě na mnoha okolnostech. Nelze tedy s jistotou vždy předjímat úspěch ve věci. Nejvyšší správní soud ČR i Evropský soudní dvůr však jednoznačně inklinují k uznávání nároků vytížených zaměstnanců po dobu jejich „pauz“. Vynasnažíme se, aby vaše nároky byly zaměstnavateli uznány, jak je to běžné v západní Evropě, i když situace v České republice je prozatím odlišná a respektování práva a závazných soudních rozhodnutí je oproti západní Evropě v otázce proplácení přestávek bohužel stále nižší.